خانه » آموزش مدیریت » مدیریت ام بی ای چیست و چه کاربردی دارد؟

مدیریت ام بی ای چیست و چه کاربردی دارد؟

Posted by: admin دسامبر 2, 2017 دیدگاه‌ها برای مدیریت ام بی ای چیست و چه کاربردی دارد؟ بسته هستند

رشته‌ی مدیریت کسب‌وکار (MBA) به پرورش مهارت‌های مدیریت‌ کسب‌وکار می‌پردازد. پیش از شروع به یادگیری این مهارت‌ها لازم است بدانید مدیریت ام بی ای چیست و آیا مناسب شما هست یا خیر؟

ام‌ بی‌ ای‌ یعنی چه؟

رشته‌ی مدیریت اجرایی یا مدیریت ام بی ای در سطح کارشناسی ارشد برگزار می‌شود و گستره‌ی وسیعی از حوزه‌ی کسب‌وکار را در برمی‌گیرد؛ ازجمله بازاریابی، حسابداری و مدیریت. این رشته اغلب برای افراد شاغلی مناسب است که به‌دنبال آموزش‌هایی نو هستند تا به اهداف شغلی خود برسند و از نردبان ترقی شرکت بالا بروند. در این مقاله پیش‌نیاز‌های دریافت مدرک ام‌ بی‌ ای‌ و مزایای آن بررسی می‌شود.

مروری بر رشته‌ی ام‌ بی‌ ای‌

دانشجویانی که برای دوره‌ی ام‌ بی‌ ای‌ اقدام می‌کنند باید مدرک کارشناسی داشته باشند. البته لزومی ندارد حتما در حوزه‌ی کسب‌وکار درس خوانده باشند؛ بسیاری از دانشجویان ام‌ بی‌ ای‌ مدرک کارشناسی‌شان را در رشته‌ای غیرمرتبط گرفته‌اند.

درس‌های اصلی ام‌ بی‌ ای‌، دانشجویان را با موضوعات مربوط به کسب‌وکار همچون حسابداری، مدیریت عملکرد، مالی، منابع انسانی و سیستم‌های مدیریت اطلاعات آشنا می‌کند. اغلب درس‌های دیگری هم ارائه می‌شود، مانند: مدیریت سازمانی، اقتصاد کلان، مدیریت بازاریابی و سیستم‌های اطلاعات کامپیوتری.

ممکن است دانشکده نیز بر اساس گرایش دانشجو دروسی اختیاری ارائه کند. پیش‌بینی اقتصاد و کسب‌وکار، مدیریت عمومی، سیستم‌های مدیریت اطلاعات، بازاریابی، مدیریت هتلداری و کسب‌وکار بین‌المللی از جمله این درس‌ها هستند.

ام‌ بی‌ ای‌ چه کمکی به شما می‌کند؟

فارغ‌التحصیل مدیریت ام بی ای چیست

کسب مدرک ام‌ بی‌ ای‌ مزایای بسیاری دارد. مهم‌ترین آن فرصت‌های استخدام بهتر در زمینه‌ی مدیریت کسب‌وکار است. در نظرسنجی‌ای که مؤسسه‌ی GMAC از دانشجویان ام‌ بی‌ ای‌ انجام داد، ۹۲ درصد از ۱۵ هزار شرکت‌کننده از استخدام خود گفته‌اند و ۶۲ درصد گفته‌اند که پس از یادگیری آموزش های مدیریتی از رشد شغلی‌شان بسیار راضی هستند.

فارغ‌التحصیلان رشته‌ی ام‌ بی‌ ای‌ نه‌تنها فرصت‌های استخدام بهتری دارند بلکه نسبت به سایر افراد، حقوق بیشتری نیز دریافت می‌کنند.

اگر همچنان از خودتان می‌پرسید که آیا بهتر است دانشگاه بروید و مدرک ام‌ بی‌ ای‌ خود را بگیرید یا خیر، درنظر داشته باشید گرچه مدرک کارشناسی و سابقه‌‌ی کار امتیاز‌ات بسیار ارزشمندی در رزومه کاری محسوب می‌شوند، تحصیلات تکمیلی به کارفرمایان اطمینان می‌دهد که شما دانش، توانایی‌ها و انگیزه‌ لازم را برای پست‌های سطح بالا دارید. مدرک ام‌ بی‌ ای‌ اعتبار و تمایزی را برای‌تان به‌ارمغان می‌آورد که به‌تنهایی در محیط کار نمی‌توان کسب کرد.

با شرکت در درس‌های تحصیلات تکمیلی در رشته‌ی مدیریت کسب‌وکار برای کار در گستره‌ی وسیعی از صنایع آماده می‌شوید. درنتیجه تعداد جایگا‌ه‌های شغلی مناسب شما خودبه‌خود افزایش می‌یابد. دانشجویان ام‌ بی‌ ای‌ در اغلب کشورها افرادی معتمد و معتبر در زمینه‌ی کسب‌و‌کار محسوب می‌شوند و فرصت‌های شغلی بسیاری برای‌شان مهیاست.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های مدیریت و کسب‌وکار در سال ۲۱۰۷ بر اساس آمار مؤسسه‌ی QS

نام ۵۰ دانشگاه برتر مدیریت و کسب‌وکار که بر اساس متخصصان مؤسسه‌ی QS انتخاب شده‌اند، در جدول زیر آمده:

امتیاز کشور نام دانشگاه رتبه‌ی ۲۰۱۶ رتبه‌ی ۲۰۱۷
۹۸.۳ آمریکا دانشگاه هاروارد ۱ ۱
۹۵ انگلستان مدرسه‌ی کسب‌وکار لندن ۲ ۲
۹۳.۷ فرانسه INSEAD ۳ ۳
۹۳.۴ امریکا MIT ۶ ۴
۹۳ امریکا پنسیلوانیا ۵ ۵
۹۲.۳ امریکا استنفورد ۴ ۶
۹۰.۴ انگلستان آکسفورد ۸ ۷
۹۰.۳ انگلستان کمبریج ۷ ۸
۸۹.۹ انگلستان مدرسه‌ی اقتصاد و علوم سیاسی لندن(LSE) ۹ ۹
۸۸.۱ امریکا برکلی ۱۱ ۱۰