خانه » دکوراسیون داخلی » ۱۰ ایده‌ی خلاقانه برای طراحی دکوراسیون خانه های کوچک

۱۰ ایده‌ی خلاقانه برای طراحی دکوراسیون خانه های کوچک

Posted by: admin ژانویه 5, 2018 Leave a comment

دیوارهای خانه کوچکمان در یک روز تعطیل ما را می‌بلعند و حس خفگی در فضای خانه آزارمان می‌دهد. صبح‌ها که بیدار می‌شویم خواب‌آلوده به وسایل خانه برخورد می‌کنیم و این اتفاق هرروزه حسابی عصبی‌مان می‌کند. همه اینها نشانه‌هایی است برای اینکه همین امروز دست‌به کار شویم و فضای تازه‌ای در منزل کوچکمان خلق کنیم. کافی است کمی خلاقیت به‌خرج بدهیم و از هر فضای خالی کوچکی استفاده کنیم. در این مطلب ایده‌های خلاقانه‌ای را با شما در میان می‌گذاریم که در طراحی دکوراسیون خانه کوچکتان به شما کمک می‌کند. با «چطور» همراه باشید.

۱. آشپزخانه

در برخی خانه‌های کوچک اتاق ناهارخوری در همان آشپزخانه قرار دارد. یک ایده‌ی جالب این است که فضای آشپزخانه را از فضای ناهارخوری با یک دیوار به‌شکل قفسه‌های از کف تا سقف جدا کنید. در این قفسه‌ها می‌توانید گلدان، ظروف شیشه‌ای و نظایر آن را قرار بدهید.

دکوراسیون خانه های کوچک - آشپزخانه

در این‌صورت آشپزخانه‌تان بزرگ به‌نظر می‌رسد و همچنان فضای باز خود را حفظ خواهد کرد و در مجاورت آن یک اتاق ناهارخوری جمع‌وجور خواهید داشت.

۲. اتاق‌ کار

دکوراسیون خانه های کوچک - اتاق کار

یک ایده‌ی عالی برای جادادن میز کار در یک اتاق کوچک این است که از فضاهای باریک بین کمدها یا فضاهای تورفته‌ی دیوار که معمولا خالی رها می‌شوند، استفاده کنید. وقتی میز درون تورفتگی دیوار قرار می‌گیرد، فضای کمتری از اتاق را اشغال می‌کند؛ در نتیجه فضای رفت‌وآمدتان در اتاق بازتر خواهد شد. می‌توانید در بالای میز قفسه‌هایی نصب کنید و کتاب‌ها یا اشیای دیگر را در آنها قرار بدهید.

۳. حمام

دکوراسیون خانه های کوچک - حمام

در حمام می‌توانید از قفسه‌های دیواری باریک که بسیار شیک هم هستند استفاده کنید و وسایل مربوط به حمام مانند لوسیون‌ها و حوله‌ها را آنجا قرار بدهید. می‌توانید از سبدهای کوچک برای قراردادن لوازم اصلاح یا وسایلی که نمی‌خواهید در معرض دید قرار بگیرند، استفاده کنید.

۴. فضاهای چندمنظوره در خانه

دکوراسیون خانه های کوچک - فضاهای چند منظوره در خانه

گاهی اوقات وجود یک فضای چندمنظوره در منزل اجتناب‌ناپذیر است. برای مثال ممکن است مجبور باشید برای اتاق‌ کار و اتاق‌ خواب مهمان از یک اتاق مشترک استفاده کنید پس بهتر است تا جای ممکن از دیوارهای این اتاق استفاده کنید. می‌توانید در بخشی از اتاق میز کار را قرار بدهید و در فضای بالای آن قفسه‌هایی نصب کنید و در آنها کتاب و اشیای دیگری بگذارید. در کنار همین میز یک تخت تاشوی دیواری (تخت مورفی) قرار بدهید. این تخت‌ها در خانه‌های کوچک بسیار مفیدند. هر وقت مهمان داشتید می‌توانید آن را باز کنید و در غیر این‌صورت آن را جمع کنید تا در اتاق‌ کار فضای کافی داشته باشید.

۵. استفاده از رنگ‌های روشن

دکوراسیون خانه های کوچک - استفاده از رنگ‌های روشن

برای اینکه فضای منزل‌تان بزرگ‌تر به‌نظر برسد، بهتر است از رنگ‌های روشن استفاده کنید. برای مثال رنگ خاکستری برای دیوار اصلی اتاق نشیمن و رنگ سفید یا رنگ‌های روشن دیگر برای مبلمان و دکوراسیون مناسب است.

۶- استفاده از پرده برای جداکردن فضاهای منزل

دکوراسیون خانه های کوچک - استفاده از پرده به عنوان جداکننده

یکی از بهترین روش‌ها برای اینکه بخشی از خانه را از بخش مجاور آن جدا کنید، استفاده از پرده‌ی ساده‌ی عمودی است. مثلا برای جداکردن فضای نشیمن از ناهارخوری می‌توانید از یک پرده‌ی ابریشمی استفاده کنید.

۷. فضای زیر راه‌پله

دکوراسیون خانه های کوچک - فضای زیر راه‌پله

در بسیاری از منازل فضاهای زیر راه‌پله‌ها بلااستفاده رها شده‌اند. البته در خانه‌های بزرگ این موضوع چندان اهمیتی ندارد، اما در خانه‌های کوچک استفاده از هر فضایی غنیمت است. می‌توانید زیر راه‌پله قفسه‌های شیک و زیبایی برای قراردادن وسایل مختلف و کتاب‌ها، یک نیمکت برای نشستن یا حتی یک میز برای نوشیدن چای یا صرف میان‌وعده قرار بدهید.

۸. پوشش مناسب برای پنجره‌ها

دکوراسیون خانه های کوچک - پوشش مناسب برای پنجره

اگر اتاق نشیمن کوچکی دارید و می‌خواهید کمی بزرگ‌تر به‌نظر برسد، می‌توانید از پرده‌های «از سقف تا کف» برای پنجره استفاده کنید. در این تصویر اتاق نشیمنی را می‌بینید که کف آن ابعاد کوچکی دارد اما سقفش خیلی بلند است و بنابراین باریک و کوچک به‌نظر می‌رسد. به همین دلیل نوع پرده از سقف تا کف انتخاب شده است تا اتاق را بزرگ‌تر نشان بدهد.

۹. طراحی فضاهای خلاقانه

دکوراسیون خانه های کوچک - ایجاد فضاهای خلاقانه

معمولا در خانه‌ای که کودکان هستند اسباب‌بازی‌های زیادی هست. فضای بین دو طبقه در خانه‌های دوبلکس معمولا بهترین جا برای نصب قفسه‌های زیبا و شکیل است. می‌توانید در آنجا سبدهایی مخصوص اسبا‌ب‌بازی کودکان قرار بدهید. همچنین می‌توانید از این قفسه‌ها برای قراردادن کتاب یا وسایل تزئینی استفاده کنید.

۱۰. نصب آینه

دکوراسیون خانه های کوچک - نصب آینه

یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌ها برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق به ویژه اتاق‌ خواب، استفاده از آینه‌ی تمام‌قد است. یک آینه‌ی تمام‌قد روی دیوار نصب کنید و دو طرف آن را پرده‌ی ساده، با رنگ خنثی (مانند خاکستری یا طوسی) آویزان کنید. این‌ کار سبب می‌شود فضای اتاق‌ خواب بزرگ‌تر به‌نظر بیاید. هر وقت خواستید می‌توانید پرده‌ها را بکشید و روی آینه را بپوشانید.

یادتان باشد دکوراسیون خانه‌های کوچک برخلاف خانه‌های بزرگ به خلاقیت بیشتری نیاز دارد؛ زیرا فضا کم است و باید به‌طور بهینه از آن استفاده کرد. اگر ایده‌های خلاقانه‌ای به ذهن‌تان می‌رسد، آنها را با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید